O mně a cestě mého hlasu

Zdravím tě, mé jméno je Štěpánka.

Když zpívám, je mi krásně. Mám ráda cítit, jak se moje tělo rozvibrovává. Fascinuje mě možnost nechat sebou procházet emoce zabalené do písní. A mám ráda to mrazení v zádech, když se spojím v hudbě s dalšími lidmi. Ale neměla jsem to tak vždycky. Zpěv pro mě byl dlouhá léta spojen i s velkým pocitem frustrace.

Jako dítě jsem prostě zpívala, byla to moje přirozená potřeba a radost. Naši to velmi brzy odhalili, a tak jsem začala navštěvovat ZUŠ, posléze chodit do sboru, učit se na kytaru.

V dospívání jsem ale tohle všechno opustila, převážila ve mně tendence porovnávat se a pocit, že nejsem dost dobrá. 

Na prahu dospělosti jsem v sobě touhu zpívat vzkřísila a znovu se ke zpěvu vrátila. Začala jsem navštěvovat soukromé hodiny, workshopy, vystupovat s kapelami (jazz, folk, pop). Už ve mně bylo něco, co mi nedovolilo tuhle cestu znovu opustit, byť jsem v souvislosti se zpěvem často zažívala i velmi nepříjemné pocity – naštvání, že se mi něco nedaří, že nedovedu překročit nějaký svůj pomyslný limit a také tělesné tenze a bolesti v krku.

Naštěstí mi přišly do života hlasové průvodkyně, které mi pomohly (a nadále pomáhají, protože takhle cesta nekončí, jen otevírá nové horizonty) tohle všechno prozkoumávat a postupně odlupovat. Zjistila jsem, jak moc je hlas propojen s mým prožíváním a pomalu jsem začala měnit svůj postoj k tomu, co vlastně znamená zpívat a k čemu svůj hlas mám. Přestala jsem zpěv chápat jako svou vizitku (cestu k potlesku) a začala jsem vystupovat z tendence přistupovat ke zpěvu výkonově.

Můj hlas pro mě začal být průvodcem, cestou, jak být v kontaktu se sebou samotnou, jak ventilovat vlastní emoce, jak se o sebe opřít. Jak o sebe pečovat.

Postupně jsem začala mít chuť tohle všechno začít posílat dál, a tak jsem se v roce 2021 odhodlala a zahájila první ženský hlasový kruh s názvem LáZnění. Mým přáním bylo vytvořit prostor, kde o sebe každá jedna žena může pečovat skrze svůj hlas – bez nároku, v laskavosti a bezpečí. Začala se tvořit milá komunita žen, které se vrací a další přibývají. LáZnění se pro mnohé stalo ostrůvkem zastavení a dočerpání energie, které se propisuje do jejich každodenních životů. Od té doby proběhlo spoustu dalších kruhů a já začala nabízet také setkání ve dvou.